Ankara’da ‘Elon Musk’ Toplantısı

featured
service

Elon Musk’ın öncülük ettiği SpaceX firmasının, Türkiye’deki hizmetlerini genişletmek ve Starlink uydusunu Türkiye’de faaliyete geçirmek için BTK’ya resmi başvuruda bulunmasının ardından; BTK’da ‘Düşük Yörünge Uyduları Üzerinden Geniş Bant İnternet Hizmeti Sunumuna Yönelik İstişare Toplantısı’ gerçekleştirildi.

Toplantıya, uydu hizmetleriyle ilgili paydaşlar, haberleşme sektörünün temsilcileri ve SpaceX firmasından yetkililer katıldı. Burada konuşan Bakan Yardımcısı Sayan, uzay faaliyetlerinin günümüzde tüm ülkeler için hayati bir önem kazandığını ve uzaya konuşlandırılan sistemler hangi ülkeye aitse o ülkeye coğrafi kısıtlamalardan bağımsız imkanlar ve kabiliyetler sunduğunu belirtti. Sayan, “Bu imkan ve kabiliyetlerden biri de uydular üzerinden sunulan internet hizmeti. Elektronik haberleşme hizmetleri uzun zamandır temel olarak karasal sabit ve mobil şebekeler üzerinden, alternatif olarak da uydular üzerinden sunulabilen bir hizmet iken, günümüzde özellikle düşük yörünge uyduları üzerinden geniş bant internet hizmetinin sunumunun mümkün hale gelmesi ile birlikte haberleşme hizmetinin adeta karadan uzaya taşındığı bir dönemin başlangıcını yapıyoruz” diye konuştu.

Btkda Starlink Toplantisi 7313 Dhaphoto3

‘TÜRKSAT 6A ÖNÜMÜZDEKİ SENE UZAYDA OLACAK’

Sayan, Türkiye’nin son yıllarda ardı ardına gönderdiği uydularla uzayda varlığını güçlü bir şekilde hissettirdiğini belirterek, “Özellikle istihbarat ve haberleşme amaçlı olarak tasarlanan TÜRKSAT 5B’nin de aktif olmasıyla birlikte Türkiye’nin uzaydaki uydu sayısı 8’e çıktı. Türkiye uzayda yörünge hakkı bulunan 30 ülkeden biri. Son fırlatılan uydularımızla birlikte, doğu yörüngesindeki uzay haklarımızı 30 yıl boyunca garanti altına almış bulunuyoruz. Uydu konusundaki bir sonraki hedefimiz TÜRKSAT 6A . Yüzde yüzü yerli ve milli olması sebebiyle de ayrı bir önem taşıyan TÜRKSAT 6A, önümüzdeki sene uzayda alacak. Uydu üretimindeki yerlileşme ve millileşme çalışmalarımızın yanında, yabancı menşeli uydu operatörlerinin de ülkemizde hizmet sunmasını belirli politikalar ve düzenlemeler çerçevesinde yürütmeye devam ediyoruz” dedi.

Btkda Starlink Toplantisi 7313 Dhaphoto1

‘BU UYDULARIN ULUSAL VE ULUSLARARASI KOORDİNASYONU İYİ YAPILMALI’

Türkiye’de hizmet vermeyi talep eden Düşük Yörünge Uyduları üzerinden internet sunumunun bazı regülatif ihtiyaçları da beraberinde getirdiğini aktaran Sayan, “Bu uyduların, mevcut yüksek yörünge uyduları ile aynı frekansları kullanmaları nedeni ile, ulusal ve uluslararası koordinasyonun iyi yapılması ve mevcut sistemlerde enterferansa sebebiyet vermemeleri gerekiyor. Bu konuda ITU nezdinde birtakım düzenlemeler yapılmış olup, bu sistemlerin mevcut sistemlere etkileşiminin iyi belirlenmesi ve kontrollü bir şekilde hizmet sunmaya başlamaları gerekiyor.

B 23032023V8L3Azv2Brpkfrzcjy44Ztqpy

Sunulan hizmetin, karasal şebekelerle rekabet edebilecek bir teknolojik gelişmeyi işaret etmeleri sebebi ile, mevcut şebekelere etkisinin iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Hizmet sağlayıcıların da hizmet sunmak istedikleri ülkelerin milli güvenlik, kamu düzeni, vatandaş hakları, hizmet sunum koşulları gibi hususlar bakımından regülatif gereksinimlerine uygun hareket etmelerini de yine önemli bir yükümlülük olarak değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.

Musk Borrowed 1 Billion From Spacex The Same Month He Acquir 58Mr 1248

Starlink Turkiyede Erisime Aciliyor Mu Elon Muskin Talebi Sonrasi Btk Ve Spacex Yetkilileri 2

Ankara’da ‘Elon Musk’ Toplantısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir