Atatürk’ün vefatının ardından ilk anma TBMM’de yapıldı

featured
service
4Evjh 7 Nky9Afxy6Izigq

Meclis Genel Kurulu, Atatürk’ün 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09.05’te vefatından yaklaşık 26 saat sonra 11 Kasım 1938 Cuma günü saat 11.12’de Mustafa Abdülhalik Renda başkanlığında toplandı.

Meclis tutanaklarına göre Renda, ilk olarak “Ankara Mebusu Reisicumhur Atatürk’ün vefat ettiğine dair Başvekalet tezkeresi”ni, beraberinde Atatürk’ün vefat raporunu okuttu.

Ed6B 5Jczk6Wdsxbvkv2Wq

Ardından kısa bir konuşma yapan Renda, “Çok sayın arkadaşlarım, Büyük Halaskarımızın (Kurtarıcımızın) ölümünden hepimizin ve bütün milletin duyduğu elemin ne kadar büyük ve derin olduğunu dünden beri gerek kendimizde ve gerek millette gördüğümüz büyük acılarla anlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Wxvbn71Pvuonp8D3L8Qbnw

Bu konuda çök söz söylenebileceğini ancak Teşkilatı Esasiye Kanunu’na göre yeni cumhurbaşkanı seçimi işlemine geçilmesi gerektiğini belirten Randa, “Teşkilatı Esasiye’nin emrettiği vazifeyi ifa etmek, o da bizim için büyük bir vecibedir. Bu vazifeyi ifa etmeden evvel çok aziz ve büyük ölünün hatırasını tebcilen ayakta, 5 dakika sükut ile kalmanızı istirham ederim.” diyerek milletvekillerini saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşu süresince salondaki hıçkırıklarla ağlama sesleri, Meclis tutanaklarına “Hıçkırıklar ve ağlamalar” notuyla yansıdı.

Bh76Zz6Dh0Wmwnbrnyr7Zw

“SEVGİ VE HÜRMET İÇİNDE EBEDİ OLARAK YAŞAYACAKTIR”

Daha sonra gerçekleştirilen seçimin ardından cumhurbaşkanı seçilen İsmet İnönü ant içti ve teşekkür konuşması yaptı.

Kujfmxldbu

Sözlerine Atatürk’ü anarak başlayan İnönü’nün, aynı zamanda “Cumhurbaşkanı” sıfatıyla yaptığı bu ilk konuşma Meclis tutanaklarında şöyle yer aldı:

“Bu anda Atatürk’ün hatırası teselli bulmaz acılarla dolu olan kalbimizin aziz timsalidir. Atatürk’ün fevkalade hizmetlerini bugünkü Türk devletinin bünyesinde tam ve temiz eserler olarak tecessüm etmiş görüyoruz. Kadir bilen ve büyük evlad yetiştiren milletimizin yüreğinde (Kemal Atatürk) adı, sevgi ve hürmet içinde ebedi olarak yaşayacaktır.”

W7Pnx27Rpeacmfvhjm5Yia
Atatürk’ün vefatının ardından ilk anma TBMM’de yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir