Daha önce defalarca ertelenen Tesla Cybertruck teslimatları nihayet başlıyor

featured
service

Tesla, yıllarca süren gecikmeler ve yeniden tasarımların ardından Tesla Cybertruck’ın nihayet bu yılbaşı sezonunda yollarda görülebileceğini duyurdu. Uzun zamandır beklenen lüks EV SUV’un teslimatları, 30 Kasım’dan itibaren belirli müşterilere yapılacak.

Aynı zamanda aracın elektrik mimarisinin, mevcut Tesla serisindeki 400V’tan 800 volt standardına uyum sağlayacak şekilde yeniden tasarlandığı bildiriliyor. Audi e-Tron‘dan GMC Hummer EV‘ye kadar pek çok lüks, performans ve ağır hizmet tipi elektrikli araç modeli 800V mimarisini kullanıyor; bu mimari, büyük batarya kapasitelerine sahip elektrikli araçların, aracın kablo tesisatını cüruf haline getirmeden daha yüksek bir hızda şarj olmasını sağlıyor.

Mevcut model serileri için Tesla’nın üretimi ve teslimatları bu çeyrekte 2. çeyreğe kıyasla yaklaşık yüzde yedi azaldı, ancak yine de 2022’ye göre 100.000 adet artışla yıldan yıla önemli ölçüde arttı. EV otomobil üreticisi, bu yıl önce Mart ayında, ardından Eylül ayında ve Ekim ayı başında bir kez daha araçlarının fiyatlarını defalarca düşürdü.

Örneğin Model X, 2023 yılına 120.990 dolardan başladı ve şu anda 79.990 dolara satılıyor. Model S, Y ve 3 de benzer fiyat düşüşleri yaşadı. Toplamda Tesla, araç başına satılan mal maliyetinin 3. çeyrekte 37.500 dolara düştüğünü bildirdi. Musk daha önce, satış hacminin artması halinde fiyatları düşürmeye ve marjların azalmasına razı olduğunu açıklamıştı.

Yapay zeka geliştirme yatırımlarını da artırmaya devam eden şirket, araç ve Optimus robot yapay zeka sistemlerini eğitmek için ayırdığı işlem gücü miktarını ikinci çeyreğe kıyasla iki katından fazla artırdı. Optimus’un donanım yükseltmeleri aldığı ve “sabit kodlu” yazılım yerine yapay zeka yoluyla eğitildiği bildiriliyor.

Kaynak: otomobilhaber.com

Daha önce defalarca ertelenen Tesla Cybertruck teslimatları nihayet başlıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir