Otomotiv Sanayii Derneği’nin İlk 4 Aylık Verileri: Üretimde Hafif Bir Azalma

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Otomotiv Sanayii Derneği’nin İlk 4 Aylık Verileri: Üretimde Hafif Bir Azalma

Otomotiv Sanayii Derneği, 2024 yılının ilk dört aylık dönemine ilişkin verileri açıkladı. Rapora göre, sektördeki toplam üretim geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 oranında azalarak 474 bin 947 adet olarak kaydedildi. Otomobil üretimi ise yüzde 2 artışla 300 bin 109 adede ulaştı.

Ticari araç grubunda yaşanan gerileme, toplam üretimdeki azalmada etkili oldu. Ticari araç grubunda üretim yüzde 5, ağır ticari araç grubunda yüzde 7, hafif ticari araç grubunda ise yüzde 5 oranında geriledi. Ancak, otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 1 artarak 332 bin 664 adet oldu.

Toplam pazar ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 386 bin 538 adet düzeyinde gerçekleşti. Otomobil pazarında ise yüzde 17’lik bir artış yaşandı ve 294 bin 837 adede ulaştı. Ancak, ticari araç pazarında yüzde 6, ağır ticari araç pazarında yüzde 8, hafif ticari araç pazarında ise yüzde 5 oranında bir gerileme gözlendi.

Otomotiv Sanayii Derneği’nin verilerine göre, sektördeki üretim ve pazar eğilimlerini takip etmek, gelecek döneme ilişkin beklentileri değerlendirmek açısından önem taşıyor.

daha fazla otomobil haberleri için otomobilhaber.com

Otomotiv Sanayii Derneği’nin İlk 4 Aylık Verileri: Üretimde Hafif Bir Azalma

Giriş Yap

#ankarahaber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!