Rakipleri kazanırken, Tesla’nın pazar payı elinden kayıp gidiyor

featured
service

ABD’de elektrikli araç satış sayılarına dair yapılan yeni açıklamaya göre elektrikli araç pazarı şaşırtıcı bir hızla büyümüş gibi gözüküyor. Hyundai/Kia, Nissan, Ford, Mercedes-Benz ve Volvo gibi otomobil üreticileri daha fazla araç sunmaya başladıkça, satışlar bu yılın üçüncü çeyreğinde ilk kez 300.000’i aştı.

Cox Automotive’in açıkladığı sayılara göre, üçüncü çeyrekte elektrikli araç satışları toplam sektör satışlarının %7,9’unu oluşturdu. Bir yıl önce bu oran %6,1’di ve ikinci çeyrekte %7,2 seviyesindeydi. Genel satış sayıları bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %50’lik bir büyüme gösterdi.

Ancak uzun yıllardır büyük bir pazar payına sahip olan Tesla’nın genel merkezinde bu sayıların kutlanmayacağı kesin. Şirketin ABD’deki pazar payı halen %50 gibi etkileyici bir seviyede olsa da, bu yılın ilk çeyreğinde açıklanan %61’e göre kayda değer bir düşüş görülüyor. Birçok Tesla analistine göre Cybertruck’ın mümkün olduğunca erken satışa sunulması gerekiyor.

Mercedes-Benz, ABD pazarında büyük bir ilerleme kaydetti ve artık toplam satışlarının %15’i elektrikli araçlardan oluşuyor. Hem Ford hem de GM daha fazla elektrikli araç satmış olsa da, toplam EV satış oranları sırasıyla sadece %4 ve %3 ile oldukça düşük.

Birçok büyük otomobil üreticisinin EV portföylerini hızla artırmasıyla Tesla’nın en azından bir süre boyunca pazar payını rakiplerine kaybetmeye alışması gerekecek.

Kia, önümüzdeki üç yıl içinde piyasaya çıkacak olan dört yeni özel EV’yi kısa bir süre önce tanıttı ve fiyatlandırma stratejisi son dönemdeki fiyat indirimlerine rağmen Tesla’nın fiyatlarının altında kalmak için belirlenmiş gibi görünüyor. Ioniq5 halihazırda ABD’de etkileyici satış sayılarına ulaşmış olsa da, Hyundai’nin de benzer bir yol izlemesi bekleniyor. Kısacası, yakın gelecekte daha uygun fiyatlı EV’lerin sunulması sürpriz olmayacak.

Ayrıca, Tesla’nın en amansız rakiplerinden biri olan BYD, Zeekr ve Lucid gibi Çin markaları da ilgi çekiyor ve çok makul fiyatlara cazip paketler sunuyor. Uzun bir süredir heyecanla beklenen Cybertruck bile zorlu bir rakiple karşılaşabilir.

Elektrikli pikap üreticisi Rivian, son çeyrekte geçtiğimiz yıla göre %126 artışla 15.564 elektrikli araç teslim ederken, GM ve Ford kendi elektrikli pikaplarının üretimini artırmayı planlıyor.

Ancak, rakip satış rakamları Tesla’nınkiyle karşılaştırıldığında hala nispeten küçük, dolayısıyla yüzdelik artışlar biraz yanıltıcı olabilir. Tesla, üçüncü çeyrekte 435.059 araç teslim etti ve bu yılın sonuna kadar 1,8 milyon satış hedefine ulaşmayı planlıyor.

Kaynak: otomobilhaber.com

Rakipleri kazanırken, Tesla’nın pazar payı elinden kayıp gidiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir